İran: Bölge ülkeleriyle müzakere için güçlü bir iradeye sahibiz

İran: Bölge ülkeleriyle müzakere için güçlü bir iradeye sahibiz
: NTV - Dünya Posted On: Aralık 02, 2019 Görünüm: 194

İran: Bölge ülkeleriyle müzakere için güçlü bir iradeye sahibiz

İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Zarif, Tahran'a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi'yle bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, bilimsel ve teknolojik ilişkilere yönelik görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmede İran ile Umman arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Zarif, başta Yemen olmak üzere bölgede gerginliğin azaltılması gerektiğini belirtti.

Zarif, "İran, bölgede gerginliğin düşürülmesi için iyi niyetle ortaya konulacak her davranışı ve inisiyatifi olumlu karşılamaktadır ve bu konuda yardımcı olacaktır. İran, tüm bölge ülkeleriyle müzakere için güçlü bir iradeye sahiptir. Hürmüz Barış Girişimi planı da bu doğrultuda sunulmuş bir öneridir" ifadelerini kullandı.

BÖLGE UZLAŞISI İÇİN "KAPSAMLI KONFERANS"

Umman Dışişleri Bakanı Bin Alevi de bölge şartlarının daha fazla müzakere ve uzlaşıya ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Bin Alevi, "Bölgesel uzlaşı için tüm paydaş ülkelerin katılımıyla geniş kapsamlı bir konferans düzenlenmesi faydalı olabilir" görüşlerini paylaştı.

Başta Tahran ile Washington arasında olmak üzere ara buluculuk rolüyle ön plana çıkan Umman'ın Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi son 9 ayda 3'üncü kez Tahran'ı ziyaret ediyor.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ekimde, Birleşmiş Milletler 74'üncü Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, "Hürmüz Barış Girişimi" planını açıklamış ve planın hedefinin Basra Körfezi'ne kıyısı olan ülkelerin barış, istikrar ve refah seviyelerinin yükselmesi, karşılıklı anlayışa dayalı dostane ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu belirtmişti.

Bu Oku NTV - Dünya
Kültür - Sanat

  Bize Ulaşın
  NewsGO.Net
Mail : bilgi@newsGO.NET
Çalışma Saatleri : 09:30 - 20:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Show site haritası
  NewsGO.Net Nedir

Newsgo.Net, Türk yazılı basınında yer alan haberleri yayınlamaktadır. Bu haberler, ilgili sitelerin RSS linkleri ile Newsgo.Net'te gösterilir. NewsGo.Net'te yer alan haberlerden, haberin çekildiği site sorumludur. NewsGo.Net herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Haberlerde adı geçen, kişi veya şirketler; NewsGO.Net'e mail atarak ilgili haberin silinmesini talep edebilirler.