Kredimi erken kapatırsam ceza öder miyim?

Kredimi erken kapatırsam ceza öder miyim?
: Hürriyet - Ekonomi Haber Tarihi: Kasım 08, 2018 Görünüm: 132

Kredimi erken kapatırsam ceza öder miyim?

Hangikredi.com tarafından hazırlanan bu yazıda erken kapama cezası ile ilgili detaylar anlatılıyor.

ERKEN ÖDEME CEZASI NEDİR?

Erken ödeme cezası, kredi borcunun planlanan vadeden önce kapatılmasından dolayı ödenen cezadır. Erken  ödemeden dolayı bankanın faiz gelirinin düşmesi nedeniyle böyle bir ceza ödenir.  Yani bankanın gelir planını bozduğunuz için ceza ödemeniz gerekir. Erken ödeme cezası sadece konut kredisi için geçerlidir. Taşıt ya da ihtiyaç kredinizi planlanan vadeden önce kapatmak isterseniz bu cezadan muaf olursunuz.

ERKEN ÖDEME CEZASI YASAL MI?

Tüketicinin Korunması Kanunu’nun 37. maddesine göre:

“Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez.”

Bu madde ile erken ödeme cezası olarak alınabilecek tutar kanunla sabit hale getirilmiştir. Düzenlemede belirtilen sınır üst sınırdır ve banka dilerse bundan daha az erken ödeme cezası talep edebilir.

YAPILANDIRMA YAPARKEN ERKEN ÖDEME CEZASI ÖDENİR Mİ?

Mevcut kredi borcunuzu yapılandırmak istediğinizde de erken ödeme cezası ödemeniz gerekir çünkü yapılandırma aslında kredinizi kapatıp yeniden bir kredi almanız anlamına gelir. Aynı şekilde başka bir bankaya borç transferi yapacağınız zaman da erken ödeme cezası ile karşılaşırsınız.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız Hürriyet - Ekonomi
  İletişim
  newsGO.net
Mail: bilgi@newsgo.net
Her Gün: 9:30 - 19:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Harita İçin Tıklayınız
  newsGO.net Hakkında

NewsGO.Net'te yayınlanan haberler, Türk yazılı basınında yer alan haberlerdir. Yayıncı kuruluş ve-veya haberde yer alan kişi(ler) istediği takdirde haber silinebilir. NewsGO.Net'te yayınlanan haberlerden, haberin "çekildiği" (RSS) kuruluş sorumludur. NewsGO.Net'de yayınlanan haberlerin kaynağı ilgili haberin altında yer almaktadır.