Elle oy sayımında da Sadr kazandı

Elle oy sayımında da Sadr kazandı
: Hürriyet - Dünya Posted On: Ağustos 10, 2018 Görünüm: 36

Elle oy sayımında da Sadr kazandı

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, geçen mayıs ayındaki seçimlerin ardından başlayan tartışmalardan sonra elle sayılan seçim sonuçlarını açıkladı. Komiserlik, 13 bölgede elle yapılan sayımla elektronik aygıtların sonuçlarının aynı olduğunu belirterek, tek farkın Şii Milis Gücü Haşdi Şabi komutanlarından Hadi el-Amiri başkanlığındaki Fetih listesinin bir sandalye daha kazanmasını olduğunu söyledi.

DAĞILIM PEK DEĞİŞMEDİ
Birinci sırada gelen Şii lider Mukteda el-Sadr’a bağlı Sairun İttifakı 329 üyeli mecliste 54 sandalye sayısını korurken ikinciliği muhafaza eden Fetih İttifakı sandalye sayısını 48’e çıkardı. Başbakan Haydar el-İbadi’nin başkanlığındaki el-Nasır İttifakı ise 42 sandalye ile 3’üncü sıradaki yerini korurken, eski başbakanlardan İyad Allavi’nin listesi de 21 sandalye ile yerinde kaldı. Diğer Şii gruplardan Kanun Devleti, Ulusal Hikmet Koalisyonları da yer ve sandalye sayılarını korudu. Eski başbakanlardan İyad Allavi’nin Vataniyye ve Sünni liderlerden Usame en-Nuceyfi’nin Karar Koalisyonu da yerini muhafaza etti. Yüksek Federal Mahkemesi tarafından seçim sonuçlarının ilanının ardından 15 gün içerisinde yeni meclis üyelerinin göreve başlaması bekleniyor.

Bu Oku Hürriyet - Dünya
  İletişim
  NewsGO.net

Mail : bilgi@newsgo.net
Her gün : 9:30 - 21:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Show site haritası
  NewsGO.Net Hakkında

NewsGO.Net'te yayınlanan haberler, Türk medyasında yer alan haberlerdir. Yayıncı kuruluş ve-veya haberde yer alan kişi(ler) istediği takdirde haber silinebilir. NewsGO.Net'te yayınlanan haberlerden, haberin "çekildiği" (RSS) kuruluş sorumludur. NewsGO.Net'de yayınlanan haberlerin kaynağı ilgili haberin devamında yer almaktadır.