‘Varsayılmış rıza sistemi organ bağışını artırır

‘Varsayılmış rıza sistemi organ bağışını artırır
: Sabah - Sağlık Haber Tarihi: Kasım 07, 2018 Görünüm: 147

‘Varsayılmış rıza sistemi organ bağışını artırır

Türkiye Vakfı (TONV), 3-9 Kasım Haftası'nda, Astellas İlaç Türkiye'nin katkılarıyla gerçekleştirilen organ bağışına farkındalık kampanyasının, 'sanatın' ve 'sosyal medyanın' gücüyle gerçekleştirileceğini duyurdu.
Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr.
Eyüp Kahveci, organ bağışına çağrı yapan 'Biz Size Donörüz!' mesajının, 'Biz size döneriz…' gibi dönüşü olmayan geçiştirmelere inat binlerce hasta için umut olacağının altını çizdi. Projenin sembolü olan sanat eserini tasarlayan ünlü heykeltıraş Seçkin Pirim ise, "Heykel, Instagram ve Twitter'da yapılacak paylaşımlarla ortaya çıkacak. Herkesi sosyal medya hesaplarından destek olmaya çağırıyoruz" dedi.

SOSYAL MEDYA ÖNEMLİ
Dr. Eyüp Kahveci, "Organ bağışı konusunda farkındalık çalışmaları yürütürken kalıplaşmış yöntemlerin dışına çıkıp farklı yöntemler kullanıyoruz. Sanat, bu yöntemlerin en estetiği ve en etkilisi! Bu yüzden uluslararası başarılara imza atan Türk Heykeltıraş Seçkin Pirim'in yaptığı sanat eseri bu anlamda bizim için çok kıymetli. Bu kampanya, sanatın gücü ile sosyal medyanın gücünün birleştiği bir proje olarak ortaya çıktı. Bu kadar güçlü iki unsurun bir araya geldiği bu projenin başarılı olacağına inanıyorum'' diyerek sorularımızı cevapladı...
Organ nakli hakkında bilgi verebilir misiniz?
Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya beyin ölümü olan bireyden alınan yeni, sağlam organın konulmasıyla yapılan tedaviye organ nakli denir. Organ nakli iki çeşittir.
Canlıdan nakil; sağlıklı bir kişinin hayattayken bazı organlarının, kendi rızasıyla başka bir kişiye nakledilmesidir. Kadavradan nakil; beyin ölümü gerçekleşmiş kişinin organlarının alınıp ihtiyacı olan bir kişiye nakledilmesidir. Türkiye'de yaklaşık 26 bin kişi organ bekliyor.
Bir kişi sekiz kişiye hayat verebiliyor.
Organ bağışında Türkiye dünyada kaçıncı sırada?
Canlı vericiden nakillerde Türkiye dünyanın en başarılı üç ülkesinden biri; ve Hindistan ile birlikte bu konuda başı çekiyor. 2017 yılında Türkiye'de yapılan 4 bin 908 organ nakli operasyonunun 3 bin 736'sı canlıdan nakil. Bu, Türkiye'deki nakillerin yüzde 80'inin canlı vericiden yapıldığı anlamına geliyor. Kadavradan bağış konusunda ise bu oran düşüyor. Beyin ölümü teşhisi sonrası için yapılan bağışlarda Avrupa ülkelerinde oran yüzde 80'lerde iken Türkiye'de bu oran yüzde 20'lerde.

18 YAŞ SINIR

Kimler organlarını bağışlayabilir? Kriterler neler?
Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun'a göre, 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Canlıdan canlıya organ bağışında 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Ancak kadavradan yapılan bağışlarda yaş sınırı yoktur. Organ bağış kartı almak için de 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
Bizler nasıl donör olabiliriz?
Canlı vericiden organ bağışı için alıcı adayı hasta ile bir organ nakli merkezine başvurulabilir.
Öldükten sonra kullanılmak üzere organ bağışı için ise büyük hastanelerin organ bağış ünitelerine ya da Türkiye Organ Nakli Vakfı'na başvurulabilir.

ORANLAR ARTTI

Organ bağışı konusunda dünyada uygulanan başarılı sistemler neler?
Dünyada uygulanan 'Varsayılmış rıza sistemi'nin organ bağışı oranlarını artırdığı görülüyor. Bu sistemin uygulandığı ülkeler, doğumdan itibaren herkesin organ bağışçısı olması yönünde yasa işletiyor. Sisteme göre kişi, aksi beyanı olmadıkça doğuştan bağışçı kabul ediliyor. 2015'te İngiltere'nin Galler Bölgesi de varsayılmış rıza sistemine geçti ve bu, bağış oranlarını yüzde 35 artırdı. Fransa da geçti, orada da bu civarda bir artıştan bahsediliyor.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız Sabah - Sağlık
  İletişim
  newsGO.net
Mail: bilgi@newsgo.net
Her Gün: 9:30 - 19:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Harita İçin Tıklayınız
  newsGO.net Hakkında

NewsGO.Net'te yayınlanan haberler, Türk yazılı basınında yer alan haberlerdir. Yayıncı kuruluş ve-veya haberde yer alan kişi(ler) istediği takdirde haber silinebilir. NewsGO.Net'te yayınlanan haberlerden, haberin "çekildiği" (RSS) kuruluş sorumludur. NewsGO.Net'de yayınlanan haberlerin kaynağı ilgili haberin altında yer almaktadır.