Rusya’yı İslâm âlemine yakınlaştırdık

Rusya’yı İslâm âlemine yakınlaştırdık
: Yeni Asya - Dünya Posted On: Aralık 07, 2019 Görünüm: 115

Rusya’yı İslâm âlemine yakınlaştırdık

07 Aralık 2019, Cumartesi 22:57

Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubunun 5. Toplantısı bu sene Başkırdistan Cumhuriyeti başşehri Ufa’da düzenlendi.

Toplantının ana gündemi İslâm İşbirliği Teşkilâtının 50 yılının kutlamaları münasebetiyle Rusya-İslâm Dünyası ilişkileriydi. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açılış ve tebrik mesajı ile başlayan toplantıya, Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov, Başkırdistan Cumhurbaşkanı Radiy Habirov İslâm İşbirliği Teşkilatı temsilcileri, İslâm ülkelerinden ve Rusya Müslümanlarından önde gelen 70’e yakın şahsiyet katıldı. Toplantıda Rusya Müslümanlarının en yüksek nişanı, İslâm İşbirliği Teşkilâtı 9. Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’na sunuldu. Törende kısa bir teşekkür konuşma yapan İhsanoğlu: “Karşılıklı çalışma ve çabalarımız sonucunda Rusya’nın İİT’ye gözlemci statüsünde üye kabul edilmesinin ne kadar önemli bir hamle olduğunu bugünkü konjonktürde daha iyi anlıyoruz. Rusya Müslümanları ile İslâm Dünyasının bütünleşmesi açısından da büyük öneme haiz olan bu girişim meyvelerini vermeye devam ediyor. Böyle ki, bu girişim ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasındaki münasebetlerin gelişmesine de önemli katkılar sağlıyor ve sağlamaya devam edecek” dedi.

İstanbul - Yeni Asya

Okunma Sayısı: 714

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

İlginizi çekebilir

Bu Oku Yeni Asya - Dünya
Kültür - Sanat

  Bize Ulaşın
  NewsGO.Net
Mail : bilgi@newsGO.NET
Çalışma Saatleri : 09:30 - 20:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Show site haritası
  NewsGO.Net Nedir

Newsgo.Net, Türk yazılı basınında yer alan haberleri yayınlamaktadır. Bu haberler, ilgili sitelerin RSS linkleri ile Newsgo.Net'te gösterilir. NewsGo.Net'te yer alan haberlerden, haberin çekildiği site sorumludur. NewsGo.Net herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Haberlerde adı geçen, kişi veya şirketler; NewsGO.Net'e mail atarak ilgili haberin silinmesini talep edebilirler.