İran ile ABD arasında mahkum takası

İran ile ABD arasında mahkum takası
: NTV - Dünya Posted On: Aralık 07, 2019 Görünüm: 79

İran ile ABD arasında mahkum takası

İran ile ABD arasındaki takas, ABD’de tutuklu bulunan İranlı araştırmacı Mesut Süleymani ile Çin asıllı ABD vatandaşı Xiyue Wang arasında gerçekleşti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif girişimleri nedeniyle İsviçre hükümetine teşekkür etti.

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyadan, "Üç yıllık tutsaklığın ardından Wang ABD'ye dönüyor" açıklaması yaptı. Trump da İsviçre'ye teşekkür etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, "Washington yurtdışında yanlışlıkla tutulan tüm Amerikalıları özgürlüğüne kavuşturmak için çalışmaya devam edecek" denildi.

Princeton Üniversitesi doktora öğrencisi Wang araştırma için gittiği İran'da 2016'da casusluk suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Kök hücre konusunda çalışan araştırmacı Süleymani ise Ekim 2018'de ABD'ye girişi sırasında Chicago Havaalanı'nda gözaltına alınmıştı. Süleymani, ABD yaptırımlarını delmekle suçlanıyordu.

Bu Oku NTV - Dünya
Kültür - Sanat

  Bize Ulaşın
  NewsGO.Net
Mail : bilgi@newsGO.NET
Çalışma Saatleri : 09:30 - 20:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Show site haritası
  NewsGO.Net Nedir

Newsgo.Net, Türk yazılı basınında yer alan haberleri yayınlamaktadır. Bu haberler, ilgili sitelerin RSS linkleri ile Newsgo.Net'te gösterilir. NewsGo.Net'te yer alan haberlerden, haberin çekildiği site sorumludur. NewsGo.Net herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Haberlerde adı geçen, kişi veya şirketler; NewsGO.Net'e mail atarak ilgili haberin silinmesini talep edebilirler.