Şoke eden görüntü! Kabuğunu soysanız bile…

Şoke eden görüntü! Kabuğunu soysanız bile…
: Hürriyet - Güncel Posted On: Aralık 02, 2019 Görünüm: 12920

Şoke eden görüntü! Kabuğunu soysanız bile…

CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk’ün hazırladığı haberde ürünlerin raf ömrünü uzatmak ve cazibesini artırmak için kullanılan parafin ele alındı.

Şoke eden görüntü Kabuğunu soysanız bile…

Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Doktor Eyyüp Yılmaz şöyle konuştu:

“Parafinin esas amacı daha cazip görünmesinden ziyade ürünün raf ömrünü uzatmaktır. Oksijene karşı bir meyvenin çürümesini geciktirmek. Vücutta sindirilemez. İki şekli var petrol ürünü ve dola şekli. Doğal şekli pahalı olduğu için pek tercih edilmiyor. Diğerinin de vücudumuza verdiği zarar inanılmaz düzeyde. Parafin asla sirkede çözülmez. Yapılabilecek tek şey vardır kabuğunu soymak.” dedi.

Şoke eden görüntü Kabuğunu soysanız bile…

Tüketici başvuru Merkezi başkanı Aydın Ağaoğlu ise parafin ile ilgili çok tartışılacak şu sözleri söyledi:

“Sadece elmada değil narenciye, portakal, mandalina, armut hatta narın kabukları kaplanıyor. Burada karşılaştığımız en büyük riski uzmanlar şu şekilde belirtiyor: Ağaçta ilaçlanan bu tür meyveler daha sonra üzerindeki o zirai ilaç kalıntısı uçmadan parafinlenirse altında kalıyor. Parafinin altında kalan o kimyasal ilaç da dışarı uçamadığından meyvenin içine işliyor. Böylelikle kabuğunu soyarak yiyenler dahi bu zararlıyı alıyorlar. Pestisit denilen zirai ilaç kalıntısı meyvenin içine geçiyor.”

Şoke eden görüntü Kabuğunu soysanız bile…

Bu Oku Hürriyet - Güncel
Kültür - Sanat

  Bize Ulaşın
  NewsGO.Net
Mail : bilgi@newsGO.NET
Çalışma Saatleri : 09:30 - 20:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Show site haritası
  NewsGO.Net Nedir

Newsgo.Net, Türk yazılı basınında yer alan haberleri yayınlamaktadır. Bu haberler, ilgili sitelerin RSS linkleri ile Newsgo.Net'te gösterilir. NewsGo.Net'te yer alan haberlerden, haberin çekildiği site sorumludur. NewsGo.Net herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Haberlerde adı geçen, kişi veya şirketler; NewsGO.Net'e mail atarak ilgili haberin silinmesini talep edebilirler.