Çin'de eski parti müfettişine yolsuzluktan 12 yıl hapis cezası verildi

Çin'de eski parti müfettişine yolsuzluktan 12 yıl hapis cezası verildi
: Dünya - Sabah Haber Tarihi: Mayıs 27, 2019 Görünüm: 1789

Çin'de eski parti müfettişine yolsuzluktan 12 yıl hapis cezası verildi

Çin Merkezi Televizyonu'nun (CCTV) haberine göre, ÇKP Merkezi Komitesi bünyesinde yer alan eski disiplin ve teftiş kurulu üyesi Cang Huavey, yolsuzluk suçlamalarıyla Pekin 2. Orta Halk Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

Mahkeme, hakkındaki soruşturma çerçevesinde Cang'ın 2006-2014 arasında yaptığı görevler sırasında makamını kötüye kullandığını, kaligrafi çalışmaları, yağlı boya tablolar ve çeşitli mücevherleri rüşvet olarak aldığını ve toplamda 32,85 milyon yuen yolsuzluk yaptığını açıkladı.

Cang, 12 yıl hapis, 2 milyon yuan (yaklaşık 290 bin dolar) cezaya çarptırılırken, mahkeme eski müfettişin yasa dışı tüm mal varlığına el konulmasına hükmetti.

Cang da verilen cezayı kabul ettiğini belirterek, temyize gitmeyeceğini ifade etti.

ÇİN DEVLET AJANSI: ÇİN BLÖF YAPMIYOR

Çin Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonu, Cang hakkında Nisan 2017'de ciddi disiplin ihlalleri nedeniyle soruşturma başlatmış, aynı yıl ağustos ayında eski müfettiş görevinden alınmıştı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2012'de ÇKP liderliğini devralmasının ardından yolsuzluğa karşı mücadele edeceğini açıklamış, yolsuzluğu "partinin hayatta kalmasına karşı bir tehdit" sözleriyle nitelendirmişti.

Ülkede yolsuzluk ve rüşvet suçu işleyen yetkililere, ömür boyu hapis ya da ertelemeli idam cezası verilebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU

Bu Oku Dünya - Sabah
 
Dünya
 
Eğitim
 
Ekonomi
 
Güncel
 
Kültür - Sanat
 
Magazin
 
Sağlık
 
Spor
 
Teknoloji
  İletişim
 Newsgo.NET

Mail : bilgi@newsgo.NET
Çalışma Saatleri: 8:30 - 17:30
  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Site Haritası Göster
  Newsgo.NET Hakkında

Newsgo.Net'de gösterilen haberler Türk Medyasında yer alan haberlerdir. Haberlerin tüm hakkı RSS kaynaklarından çekilen yayıncı kuruluşa aittir. Newsgo.Net'de yer alan fotoğraflar da haberin RSS ile çekildiği kaynakta yer alır. Newsgo.Net'de yer alan haberler yayıncı kuruluş tarafından istenildiğinde yayından kaldırılır. Haberlerde şahsınızı ilgilendiren bir konu olursa mahkeme kararıyla ilgili haberin silinmesini isteyebilirsiniz. Newsgo.Net sade tasarımı ile haber okumanızı kolaylaştırır.