DenizBank'tan 1,7 milyar TL net kâr

DenizBank'tan 1,7 milyar TL net kâr
: Hürriyet - Ekonomi Haber Tarihi: Kasım 02, 2018 Görünüm: 251

DenizBank'tan 1,7 milyar TL net kâr

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, DenizBank'ın finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin en büyük beşinci özel bankası olarak, bu yılın dokuz ayında, 81 ile ve yurt dışına yayılan 761 şubede, 14 bine yakın çalışan ile ekonomiye katkı sağlamaya devam ederek aktiflerini 213 milyar TL'ye ulaştırdıklarını belirtti.

Pazardaki güçlü konumlarını korudukları bu dönemde bankanın net kârının 1 milyar 708 milyon TL olarak gerçekleştiğini ifade eden Ateş, temas ettikleri tüm paydaşlar ve Türkiye için değer yaratmak üzere faaliyetlerini yoğun şekilde sürdürdüklerini bildirdi.

Ateş, bankanın aynı dönemde konsolide bazda mevduatını geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 36 artırarak 146 milyar TL'ye, toplam kredilerini geçen yılın sonuna göre yüzde 31 artışla 151 milyar TL'ye ve müşteri sayısını ise 12,4 milyon kişiye ulaştırdığını ifade etti.

Mayıs ayı içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük ikinci büyük bankası olan, Dubai merkezli Emirates NBD ile kıta Avrupası'nın en büyük bankalarından Sberbank arasında DenizBank'ın yüzde 99,5'lik hissesinin devri konusunda anlaşma imzalandığını, devir işlemi için ise Türkiye, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avusturya ile DenizBank'ın faaliyet gösterdiği diğer ülkelerin düzenleyici kuruluşları nezdinde onay sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Ateş, geçiş sürecinde müşterilerine en iyi hizmeti sunmak üzere çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.

"ÜRETİCİ KARTIMIZ BUGÜN 580 BİN ÇİFTÇİYE DESTEK OLUYOR"

Hakan Ateş, kurulduğu günden bu yana faaliyetleri aracılığıyla Türkiye ekonomisine katkıyı hedefleyen, bu bağlamda milli mesele olarak gördüğü tarım sektörünü 16 yıldır en fazla destekleyen özel banka konumunda bulunan DenizBank'ın kısa süre içerisinde Aydın, Kars, Antalya ve Edirne'de düzenlediği Tarım Zirveleri'nin beşincisini ekim ayında, tarımsal üretimde Türkiye'nin en önemli merkezlerinden Diyarbakır'da gerçekleştirdiğini anımsattı.
İlerleyen dönemde Türkiye'nin yedi bölgesine yayılacak zirvelerin, sahada çiftçilerin sorunları dinlemek ve çözüm önerilerini masaya yatırmak adına önem arz ettiğini belirten Ateş, şunları kaydetti:

"Tarım, ekonomik ve sosyal boyutuyla, 2002 yılından bu yana ülkemizin sürdürülebilir geleceği açısından milli mesele yaklaşımıyla ele aldığımız bir alan. Bugün 1 milyona ulaşan çiftçi müşterimiz, 14 milyar TL'ye yaklaşan tarım kredimiz ve özel bankalar arasında yüzde 42'lik pazar payımız ile çiftçilerimizin daha konforlu koşullarda, verimli üretim yapabilmeleri, finansal kaynaklara rahat erişebilmeleri için çalışıyoruz. Tarımın finansmanında bir inovasyon niteliği taşıyan üretici kartımız bugün 580 bin çiftçiye destek oluyor. Tarım Zirvesi gibi paylaşım platformlarında, sektöre sağladığımız bu faydayı, üreticilerin sorunlarını ilk ağızdan dinleyerek pekiştirme fırsatı buluyoruz. Aynı zamanda, teknolojiye dayalı verimliliği artıracak yeni fayda modelimiz 'Deniz'den Toprağa'yı da çiftçilerimize anlatıp deneyimletebiliyoruz. Üreticimiz ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz."

"10 BİN ÖĞRENCİYE FİNANSAL OKURYAZARLIK ÖĞRETİLDİ"

Hakan Ateş, Türkiye'nin geleceğine hizmet etme vizyonu kapsamında, gençlerde finansal bilinç ve tasarruf alışkanlığının gelişmesi konusunda da çalışmalar yürüten DenizBank'ın, Foder tarafından lise ve üniversite öğrencilerine finansal okuryazarlık kazandırmak üzere tasarlanan Parayön projesinin, bankacılık eğitimlerini kapsayan Parametre modülüne destek verdiklerini belirtti.

Söz konusu işbirliği ile 3 ayda 16-25 yaş grubundan 10 bin öğrenciye ulaştıklarını ve Türkiye gibi genç nüfuslu bir ülkede bu sayıda gencin bankacılık konusunda erken yaşta eğitilmesinin mutluluk verici olduğunu aktran Ateş, "Gelirini akıllıca finanse edip, kendi ayakları üzerinde duran ve ekonomiye üretken şekilde katılım sağlayan bireyler yetiştirmek, uzun vadede ülke ekonomisine sağlanacak katkının temelini hazırlıyor. Gençlere yatırımın geleceğimize yatırım olduğu inancı ile bu yöndeki çalışmalarımıza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız Hürriyet - Ekonomi
  İletişim
  newsGO.net
Mail: bilgi@newsgo.net
Her Gün: 9:30 - 19:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Harita İçin Tıklayınız
  newsGO.net Hakkında

NewsGO.Net'te yayınlanan haberler, Türk yazılı basınında yer alan haberlerdir. Yayıncı kuruluş ve-veya haberde yer alan kişi(ler) istediği takdirde haber silinebilir. NewsGO.Net'te yayınlanan haberlerden, haberin "çekildiği" (RSS) kuruluş sorumludur. NewsGO.Net'de yayınlanan haberlerin kaynağı ilgili haberin altında yer almaktadır.