Bu sanat yok olmamalı

Bu sanat yok olmamalı
: Kültür Sanat - Yeni Asya Haber Tarihi: Nisan 25, 2019 Görünüm: 147

Bu sanat yok olmamalı

Şanlıurfa’da 22 yıldır Osmanlı usÛlü tespih yapan Sait Gelmiş’in ürünleri, yurt içinden ve dışından ilgi görüyor.

Şanlıurfa’nın Merkez Eyyubiye ilçesinin Haleplibahçe Mahallesi’ndeki atölyesinde ustasından öğrendiği tekniklerle tespih üreten Sait Gelmiş, el sanatlarının devam etmesi için çaba harcıyor. Gelmiş, rahmetli dedesinin de tespih sattığını ve onun teşvikiyle 10 yaşındayken yanında çalışmaya başladığı ustasından tesbih yapımını öğrendiğini anlattı. Ustasının Osmanlı usûlü el çarkıyla tespih yapım tekniğini kendi atölyesinde sürdürdüğünü anlatan Gelmiş, şöyle konuştu: “Bu sistem Osmanlı sistemiyle, yani el işi tesbih sanatı. Osmanlı döneminde yapıldığı gibi yapıyorum. Bu sistemi ustamdan öğrendim ve sürdürüyorum. Şu anda Şanlıurfa’da bu işi bu şekilde yapan yok. Teknoloji kullanarak yapanlar saatte 6-7 tane yaparken benim saatte 1 tane, bazen taşına göre, bir günde, iki günde ve bir haftada bir tespih yaptığım oluyor. Bu zorluklara rağmen el çarkıyla tesbih yapmaya devam ediyorum. Benim gibi el çarkıyla tesbih yapabilecek ustalar var, ancak zor olmasından dolayı hepsi işi bıraktı. Ben bu işe sevdalıyım bu işin yok olmasını istemiyorum.”

Bu sanat yok olmamalı

Gelmiş, el çarkıyla yapılan tesbihin, tornada yapılanlardan daha kullanışlı olduğunu ifade etti. Tesbihlerin stres atmak için de kullanıldığına işaret eden Gelmiş, şöyle konuştu: “Yaptığım sanatın zor ve getirisinin çok olmamasından dolayı, yetiştirecek çırak bulamıyorum. Ben bu işten çok para kazanmıyorum, ancak geçimimi sağlayabiliyorum. Benim derdim bu sanat, bu Osmanlı geleneği yok olmasın. Bazı koleksiyonerler bize gelip sipariş veriyor. Osmanlı sıkmalar, Yemen zarı, Alman kehribarı, damla kehribar ve kuka gibi farklı taşlardan tesbihleri el işiyle yapıyorum. Müşterilerin memnun kalması paradan da önemli. Bu beni çok mutlu ediyor. Şanlıurfa ve Türkiye’nin bazı kentlerinden siparişler aldığım gibi Almanya ve ABD’den de talepler oluyor. Yurt dışından talep edenler bana tanıdıklar vasıtasıyla ulaşıyorlar.”

AA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Bu Oku Kültür Sanat - Yeni Asya
 
Dünya
 
Eğitim
 
Ekonomi
 
Güncel
 
Kültür - Sanat
 
Magazin
 
Sağlık
 
Spor
 
Teknoloji
  İletişim
 Newsgo.NET

Mail : bilgi@newsgo.NET
Çalışma Saatleri: 8:30 - 17:30
  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Site Haritası Göster
  Newsgo.NET Hakkında

Newsgo.Net'de gösterilen haberler Türk Medyasında yer alan haberlerdir. Haberlerin tüm hakkı RSS kaynaklarından çekilen yayıncı kuruluşa aittir. Newsgo.Net'de yer alan fotoğraflar da haberin RSS ile çekildiği kaynakta yer alır. Newsgo.Net'de yer alan haberler yayıncı kuruluş tarafından istenildiğinde yayından kaldırılır. Haberlerde şahsınızı ilgilendiren bir konu olursa mahkeme kararıyla ilgili haberin silinmesini isteyebilirsiniz. Newsgo.Net sade tasarımı ile haber okumanızı kolaylaştırır.