İslâm sanatlarının özü Yaratanı aramaktır

İslâm sanatlarının özü Yaratanı aramaktır
: Kültür Sanat - Yeni Asya Haber Tarihi: Nisan 26, 2019 Görünüm: 164

İslâm sanatlarının özü Yaratanı aramaktır

Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, İslâm sanatlarının estetik arka planının ne olduğuna ilişkin, “İslâm sanatlarının özü, yaratılmış güzellikleri taklit ederek onları yaratanı aramaktır” dedi.

Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, İslâm sanatı ve estetiğine ilişkin, “İslâm sanatlarının estetik prensiplerini ben bu sanatla uğraşırken anladım. İslâm sanatları estetik kurallarıyla Batı sanatlarından çok farklıdır.” dedi. Barutçugil, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde Ayşe Taşkent moderatörlüğündeki “İslâm Sanatı ve Estetiği” söyleşilerinin konuğu oldu.    Her insanın farklı bir tecelli ile yaratıldığını belirten Barutçugil, “Çok küçük yaşlarda beni sanata yönlendirmediler. Çocukluk yıllarımı Malatya’da geçirdim. O yıllarda topladığımız kayısıları havuza atar onlara çubukla şekiller vermeye çalışırdım. Zannediyorum, ebru sanatına ilk yönelişim de böyle başladı. Tabiî bu havuza atma işi kayısının temizlenmesi ve serinlemesi için yapılırdı.” diye konuştu. Hat sanatıyla sanat hayatına başladığını belirten Barutçugil, Süleymaniye Kütüphanesi’nde gördüğü ebru eserleriyle bu sanata yöneldiğini ifade etti.

ResmÎ evraktaki ebrular

Barutçugil, ebru sanatına hazırlık için sabır gerektiğini ifade ederek, eserlerinde imza olarak kullandığı “hikmeti hüda” ifadesinin de “Allah’ın hikmeti” anlamına geldiğini dile getirerek, geçmiş dönemlerde hafif zeminli ebruların, resmî ve ticarî evraklarda yazıyı değiştirmeyi engellemek amacıyla da kullanıldığını söyledi. 

İslâm sanatlarının özü

Barutçugil, ebru sanatına başladığı ilk zamanlarda çıkan şekillerin kendisini hep hayrete düşürdüğünü aktararak, “İslâm sanatlarının estetik prensiplerini ben bu sanatla uğraşırken anladım. İslâm sanatları estetik kurallarıyla Batı sanatlarından çok farklıdır.” ifadelerini kullandı. Şair Necip Fazıl Kısakürek’in “Anladım işi, sanat Hakk’ı aramakmış/Marifet bu, gerisi çelik çomakmış.” dizelerini hatırlatan sanatçı, İslâm sanatlarının estetik arka planının ne olduğuna ilişkin, “İslâm sanatlarının özü, yaratılmış güzellikleri taklit ederek onları Yaratanı aramaktır.” şeklinde konuştu. İslâm sanatlarının estetiğinin ancak tasavvufla idrak edilebileceğine dikkati çeken Barutçugil, “Şebek Mehmet Efendi, Hatip Mehmet Efendi, İbrahim Ethem Efendi, Necmettin Okyay ve Mustafa Düzgünman bu sanatın öncüleridir. Bunlar mutasavvıf insanlardı. Doğu şanstı gönüle, Batı sanatı ise göze hitap eder.” değerlendirmesinde bulundu.   

AA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Bu Oku Kültür Sanat - Yeni Asya
 
Dünya
 
Eğitim
 
Ekonomi
 
Güncel
 
Kültür - Sanat
 
Magazin
 
Sağlık
 
Spor
 
Teknoloji
  İletişim
 Newsgo.NET

Mail : bilgi@newsgo.NET
Çalışma Saatleri: 8:30 - 17:30
  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Site Haritası Göster
  Newsgo.NET Hakkında

Newsgo.Net'de gösterilen haberler Türk Medyasında yer alan haberlerdir. Haberlerin tüm hakkı RSS kaynaklarından çekilen yayıncı kuruluşa aittir. Newsgo.Net'de yer alan fotoğraflar da haberin RSS ile çekildiği kaynakta yer alır. Newsgo.Net'de yer alan haberler yayıncı kuruluş tarafından istenildiğinde yayından kaldırılır. Haberlerde şahsınızı ilgilendiren bir konu olursa mahkeme kararıyla ilgili haberin silinmesini isteyebilirsiniz. Newsgo.Net sade tasarımı ile haber okumanızı kolaylaştırır.