Tarihî hendek restorasyon bekliyor

Tarihî hendek restorasyon bekliyor
: Kültür Sanat - Yeni Asya Haber Tarihi: Mart 15, 2019 Görünüm: 254

Tarihî hendek restorasyon bekliyor

İbn-İ Battuta’nın Safranbolu’ya gelİşİnde “Hendek” olarak bahsettİğİ Tabakhane bölgesİnİn restorasyonuyla İlgİlİ plan değİşİklİğİne gİdİldİ.

Orta Çağ’ın en önemli seyyahı kabul edilen İbn-i Battuta’nın Safranbolu’ya gelişinde “hendek” olarak bahsettiği dericilikte önemli bir üretim alanı olan Tabakhane bölgesinin restorasyonuyla ilgili Safranbolu Belediyesince plan değişikliğine gidildi. İbn-i Battuta seyahatnamesinde Safranbolu’yu anlatırken “Tepe üzerine kurulmuş küçük bir şehir. Eteklerinde hendek var” şeklinde tarif ettiği dericilikte önemli bir üretim alanı olan Tabakhane, restore edilerek turizme kazandırılmayı bekliyor.

Amacımız, bölgeyi turizme kazandırmak 

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “en iyi korunan 20 kent” arasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, 1800-1900’lü yıllara kadar 84 deri üretim atölyesinin bulunduğu Tabakhane bölgesinin restore edilmesi birçok kez gündeme geldi.  Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, Tabakhane bölgesinin Safranbolu’nun başlıca değerlerinden biri olduğunu söyledi. Bölgenin sadece kültürel sit alanı değil, tabiî sit alanı olduğunu vurgulayan Ürkmezer, şunları kaydetti: “Başlıca amacımız, atıllığı ortadan kaldırıp bölgeyi turizme kazandırmak. Orada koruma altındaki Safranbolu evleri de var. Bu alandaki projelendirmeler, evlerin daha kullanışlı hale gelmesi, orada olmaması gerek binaların kamulaştırılarak yıkılmasını içeriyor. Orayı tamamıyla dereyi de elden geçirilerek, rekreasyon alanı oluşturup tabakhane binasının kazanılmasını amaçlıyoruz.” 

AA

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Bu Oku Kültür Sanat - Yeni Asya
 
Dünya
 
Eğitim
 
Ekonomi
 
Güncel
 
Kültür - Sanat
 
Magazin
 
Sağlık
 
Spor
 
Teknoloji
  İletişim
 Newsgo.NET

Mail : bilgi@newsgo.NET
Çalışma Saatleri: 8:30 - 17:30
  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Site Haritası Göster
  Newsgo.NET Hakkında

Newsgo.Net'de gösterilen haberler Türk Medyasında yer alan haberlerdir. Haberlerin tüm hakkı RSS kaynaklarından çekilen yayıncı kuruluşa aittir. Newsgo.Net'de yer alan fotoğraflar da haberin RSS ile çekildiği kaynakta yer alır. Newsgo.Net'de yer alan haberler yayıncı kuruluş tarafından istenildiğinde yayından kaldırılır. Haberlerde şahsınızı ilgilendiren bir konu olursa mahkeme kararıyla ilgili haberin silinmesini isteyebilirsiniz. Newsgo.Net sade tasarımı ile haber okumanızı kolaylaştırır.