Tamince sevdası: Öğrenciler, otelinde çalıştırılacak!

Tamince sevdası: Öğrenciler, otelinde çalıştırılacak!
: Eğitim - Cumhuriyet Haber Tarihi: Mart 11, 2019 Görünüm: 225

Tamince sevdası: Öğrenciler, otelinde çalıştırılacak!

[Haber görseli]

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Kültür ve Turizm Bakanlığı ile “iş garantili lise” adı altında imzaladığı “Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü”nün ayrıntılarına Cumhuriyet ulaştı. Protokol listesinde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ve FETÖ’den yargılanıp beraat ettirilen iş insanı Fettah Tamince’nin otellerinin de yer aldığı ortaya çıktı.

Protokol kapsamında, 5 otel ile Ankara, İzmir, Balıkesir, Aydın, Muğla ve Antalya’da 11 mesleki ve teknik Anadolu lisesini eşleştiren alt protokoller de imzalandı. Otellerde staj uygulamalarının nisan ayından itibaren başlaması öngörüldü. Bakanlığın “istihdam garantisi” ile duyurduğu staj ve çalışma protokolü öğrencilerin ucuz iş gücüne dönüştürülmesi esasına dayandı. Bu kapsamda, otellere mesleki eğitime giden öğrencilerin asgari ücretin brüt tutarı üzerinden yüzde 60’ı olan 1535 lira aylık ücret alması ve burs desteği öngörüldü. Mezun öğrencilerin protokol imzalayan oteller tarafından istihdam edilmesi planlandı. Ayrıca lise eğitimini tamamlayan öğrenciler için üniversite kazanmaları halinde yükseköğretimleri bitinceye kadar burs almaya devam etmesi öngörüldü.

11 okulun 6’sı tanıdık
İlk bakışta meslek liselerinin istihdamı gibi görünen protokollerin 11 okulun 6’sından kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin çıkması dikkat çekti. Protokollerle belirlenen otellerin yarısından çoğunun FETÖ’den yargılanıp tartışmalı olarak “beraat ettirilen” iş insanı Fettah Tamince’nin farklı şehirlerdeki Rixos’u, Turizm Bakanı’nın Maxx Royal ve Voyage otellerinin olması dikkat çekti.

‘Okulları piyasa belirleyecek’
Eğitim Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TOBB ile imzalanan protokollerle hem MEB yetkilerini devretmiş hem de piyasanın okullarda belirleyici olacağı bir dönemin önünü açmıştır. Bir kamu hizmeti olarak eğitimin “sürekli, düzenli ve toplumsal fayda üretmesi” esas olmalıdır. İmzalanan protokoller eğitimi kamu hizmeti olmaktan çıkarmaktadır. Üstelik bu konu ile ilgili Danıştay tarafından farklı protokollere dönük verdiği bağlayıcı kararlar ortadadır: Eğitim kamu hizmetidir ve MEB yetkilerini devredemez. MEB’e çağrımız acilen bu protokolleri fes etmesi ve bu işbirliklerinden vazgeçmesidir” ifadelerini kullandı.

Bu Oku Eğitim - Cumhuriyet
 
Dünya
 
Eğitim
 
Ekonomi
 
Güncel
 
Kültür - Sanat
 
Magazin
 
Sağlık
 
Spor
 
Teknoloji
  İletişim
 Newsgo.NET

Mail : bilgi@newsgo.NET
Çalışma Saatleri: 8:30 - 17:30
  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Site Haritası Göster
  Newsgo.NET Hakkında

Newsgo.Net'de gösterilen haberler Türk Medyasında yer alan haberlerdir. Haberlerin tüm hakkı RSS kaynaklarından çekilen yayıncı kuruluşa aittir. Newsgo.Net'de yer alan fotoğraflar da haberin RSS ile çekildiği kaynakta yer alır. Newsgo.Net'de yer alan haberler yayıncı kuruluş tarafından istenildiğinde yayından kaldırılır. Haberlerde şahsınızı ilgilendiren bir konu olursa mahkeme kararıyla ilgili haberin silinmesini isteyebilirsiniz. Newsgo.Net sade tasarımı ile haber okumanızı kolaylaştırır.