Yeni Zelanda'nın koca yürekli kadını

Yeni Zelanda'nın koca yürekli kadını
: Dünya - Cumhuriyet Haber Tarihi: Mart 16, 2019 Görünüm: 278

Yeni Zelanda'nın koca yürekli kadını

[Haber görseli]

Dünyanın en güvenli ülkeleri arasında sayılan Yeni Zelanda'da cuma namazı saatlerinde Müslümanları hedef alan saldırıyla sarsıldı. 28 yaşındaki terörist Brenton Tarrant, girdiği camideki cemaate kurşun yağdırdı. Saldırı sırasında sokakta kurbanlara yardım eden 66 yaşındaki Yeni Zellandalı Jill Keats, yaptıklarıyla gönüllerde taht kurdu.

Keats, Al Noor camisinde silah sesi duyduğunda Deans Bulvarı'ndan Riccarton Alışveriş Merkezi'ne doğru aracıyla gidiyordu. Keats, yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Havai fişek olduğunu düşündüğüm şeyi duydum. Sokakta koşan genç adamlar gördüm. Sonra sesler aniden şiddetlendi ve 'Hayır bu havai fişek” diye düşündüm. İnsanlar düşmeye başladı. Biri aracımın soluna, diğeri sağa düştü. Şok geçiriyordum. Arabayı durdurdum. Kapıyı açtım, dışarı çıktım ve bir adam çıkıp 'İyi misin?' dedi. 'Evet vurulmadım' dedim. Aracın yanındaki genç arkadan vurulmuştu. Yolcu ve şoför kapılarını bize biraz koruma sağlamak için açtık. Onu oraya doğru çektik. Oradaki erkeklerden biri koşarak gitti ve aracından ilkyardım çantası getirdi. Müslüman biri yanıma geldi. 'Yaraya baskı yapmak zorundasınız' dedi. Vurulan kişi eşini aramaya çalışıyordu. Telefonu aldım. 'Kocanız caminin dışında vuruldu ama sakın buraya gelmeyin. Lütfen onu hastanede bekleyin' dedim. Yaşlı ellerim titrediği için yaraya yeterince baskı yapamıyordum. Gerç biri geldi ve tamponu benim elimden aldı. En kötüsü, ambulansları duyabiliyorduk ama bize ulaşamıyorlardı. Diğer kişiyi alamadık çünkü oraya doğru kurşunlar geliyordu. Hayatta kalamadı o kişi. Ben 66 yaşındayım, hayatımda asla böyle bir şey görmek için yaşayacağımı düşünmedim. Yeni Zelanda'da değil.”

Bu Oku Dünya - Cumhuriyet
 
Dünya
 
Eğitim
 
Ekonomi
 
Güncel
 
Kültür - Sanat
 
Magazin
 
Sağlık
 
Spor
 
Teknoloji
  İletişim
 Newsgo.NET

Mail : bilgi@newsgo.NET
Çalışma Saatleri: 8:30 - 17:30
  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Site Haritası Göster
  Newsgo.NET Hakkında

Newsgo.Net'de gösterilen haberler Türk Medyasında yer alan haberlerdir. Haberlerin tüm hakkı RSS kaynaklarından çekilen yayıncı kuruluşa aittir. Newsgo.Net'de yer alan fotoğraflar da haberin RSS ile çekildiği kaynakta yer alır. Newsgo.Net'de yer alan haberler yayıncı kuruluş tarafından istenildiğinde yayından kaldırılır. Haberlerde şahsınızı ilgilendiren bir konu olursa mahkeme kararıyla ilgili haberin silinmesini isteyebilirsiniz. Newsgo.Net sade tasarımı ile haber okumanızı kolaylaştırır.