Mitomani hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Mitomani hastalığı kimlerde görülür?

Mitomani hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Mitomani hastalığı kimlerde görülür?
: Sabah - Sağlık Posted On: Nisan 13, 2020 Görünüm: 12578

Mitomani hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Mitomani hastalığı kimlerde görülür?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu kast ederek yaptığı açıklamaların ardından mitomani hastalığı hakkındaki araştırmalar da artış gösterdi. Sürekli yalan söyleme rahatsızlığı olarak bilinen bu hastalığın çeşitli belirtileri bulunuyor. Bu noktada, 'Mitomani hastalığı nedir, kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir?' sorularının yanıtı da yoğun bir şekilde sorgulanıyor. Zira, vatandaşlar mitomani hastalığının ne demek olduğunu öğrenmeye çalışıyor.

MİTOMANİ NEDİR?

Mitomani hastalığı, yalan söyleme rahatsızlığı olarak bilinir. Bu rahatsızlığa yakalanan kişilere ise mitoman adı verilir. Mitoman olan kişiler, dikkat çekmek ve toplumda odak noktası haline gelmek için yalana başvururlar. Bu rahatsızlığı alışkanlık haline getirenler bir noktadan sonra kontrolü kaybederler ve bir süre sonra söyledikleri yalanlara kendileri bile inanırlar.

Mitoman rahatsızlığına yakalanan kişiler, söyledikleri yalanların hastalık derecesinde olduğunu düşünmedikleri için tedaviye ihtiyaç duymazlar. Kişi kendisinde bir problem olduğunu düşünmediği için hasta, yakınları tarafından tedaviye ikna edilmelidir.

MİTOMANİ HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Mitomanlar, günlük yaşamlarında gerçek dışı fikirlerle insanları yönlendiren, aynı zamanda belli bir amacı olmayan kişilerdir.

MİTOMANİYE YOL AÇAN SORUNLAR

  • Kişilik bozuklukları
  • Narsistik, histerik ve asosyal kişilik

MİTOMANİ HASTALARININ TEPKİLERİ NASIL OLUR?

Mitomani hastaları hatalarını örtmek için sürekli yalana başvurur. Bir süre sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlar. Zaman içinde yalanlarını artıran bu kişiler vicdanlarından uzaklaşarak, yalan söylemeye devam eder.

Suçunu bastırmaya çalışan Mitomani hastaları, suçluluk psikolojisiyle hareket ederek, kendini güdümler. Bu hastalıktaki kişiler, çıkar sağlamak ya da çevresinin ilgisini çekmek için de yalan söylerler.

Bu yapıdaki kişiler bir makamı elde etmek için bile yalan söyleyebilirler. Mitoman kişiler için yalan söylemek yaşamlarının rutin davranışı haline gelmiştir.

Bu Oku Sabah - Sağlık
Kültür - Sanat

  Bize Ulaşın
  NewsGO.Net
Mail : bilgi@newsGO.NET
Çalışma Saatleri : 09:30 - 20:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Show site haritası
  NewsGO.Net Nedir

Newsgo.Net, Türk yazılı basınında yer alan haberleri yayınlamaktadır. Bu haberler, ilgili sitelerin RSS linkleri ile Newsgo.Net'te gösterilir. NewsGo.Net'te yer alan haberlerden, haberin çekildiği site sorumludur. NewsGo.Net herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Haberlerde adı geçen, kişi veya şirketler; NewsGO.Net'e mail atarak ilgili haberin silinmesini talep edebilirler.