Çin virüsü nedir? Korona – Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Çin virüsü nedir? Korona – Corona virüsü belirtileri nelerdir?
: CNN Türk - Sağlık Posted On: Ocak 24, 2020 Görünüm: 139

Çin virüsü nedir? Korona – Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Çin virüsü nedir? Korona – Corona virüsü belirtileri nelerdir? - Sağlık Haberleri

Son Güncelleme:

Çin virüsü nedir? Korona – Corona virüsü belirtileri nelerdir?

Corona virüsü belirtileri Çin’de başlayan ve yavaş yavaş dünyanın çeşitli ülkelerinde görülmeye başlanan salgın sonrası en çok araştırılanlar arasında er alıyor. Peki, Çin virüsü olarak kamuoyunda nam salan Korona – Corona virüsü nedir? İşte, Corona virüsü ile ilgili tüm merak edilenler ve korunma yolları…

Corona virüsü Çin’den başlayarak dünyanın çeşitli ülkelerinde görülmeye devam ediyor. Peki, Corona virüsü nedir? Corona virüsü belirtileri nelerdir? İşte, tüm dünyanın diken üzerinde seyrettiği salgınla ilgili merak edilen detaylar…

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Çin ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri, enfeksiyonun bir koronavirüs olduğu sonucuna vardı.

Coronavirüsler geniş bir virüs ailesi olmakla birlikte sadece altısının (yenisi ile birlikte 7) insanları enfekte ettiği biliniyor. Wellcome Trust'tan Dr. Josie Golding hastalığın Sars'a benzerliği üzerine "Sars'ın güçlü bir anısı var, burası çok fazla korku geliyor, ancak bu tür hastalıklarla başa çıkmak için çok daha hazırız" dedi.

Koronavirüsler hafif soğuk algınlığından ölüme kadar pek çok semptoma neden olabilir.

Edinburgh Üniversitesi'nden Prof Mark Woolhouse Edinburgh "Yeni bir koronavirüs gördüğümüzde, semptomların ne kadar şiddetli olduğunu bilmek istiyoruz - bu soğuk algınlığı semptomlarından daha fazla ve bu bir endişe ama Sars kadar şiddetli değil" dedi.

CORONO VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Corono virüsü solunum sistemini doğrudan etkileyen SARAS virüsünün bir türevidir. Dolayısıyla virüsün etkileri de solunum yoluna verdiği tahribatla görülebilmektedir. Öksürme, burun akıntısı, boğaz ağrısı şiddetli ateş gibi griple benzer belirtiler gösterebilir. Bununla birlikte kalp ve akciğer de tahribata yol açarak bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler.

CORONO VİRÜSÜNDEN KORUNMA YOLLARI

Corono virüsünden korunma yolları, solunum yollarını etkileyen tüm virüslerden korunma yöntemi gibidir. Sık sık el yıkayarak kişisel temaslarda hijyen kurallarına dikkat ederek özellikle de toplu taşıma araçlarında ve kalabalık ortamlarda ağız maskesi takarak Corono virüsünden korunabilirsiniz.

$ item.Title $

$ item.Title $ © $ item.Files[0].Sources[0] $

$ item.Title $

$ item.Title $

$ item.Title $

$ photo.Metadata.Title $

$ photo.Metadata.Title $

0%Ana Sayfaya Yönleniyorsunuz...

Demirören Tv Holding A.Ş. - CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company.
All Rights Reserved.

LG

MD

SM

XS

Bu Oku CNN Türk - Sağlık
Kültür - Sanat

  Bize Ulaşın
  NewsGO.Net
Mail : bilgi@newsGO.NET
Çalışma Saatleri : 09:30 - 20:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Show site haritası
  NewsGO.Net Nedir

Newsgo.Net, Türk yazılı basınında yer alan haberleri yayınlamaktadır. Bu haberler, ilgili sitelerin RSS linkleri ile Newsgo.Net'te gösterilir. NewsGo.Net'te yer alan haberlerden, haberin çekildiği site sorumludur. NewsGo.Net herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Haberlerde adı geçen, kişi veya şirketler; NewsGO.Net'e mail atarak ilgili haberin silinmesini talep edebilirler.