Ukrayna yeni kilisesi için toplanacak

Ukrayna yeni kilisesi için toplanacak
: Cumhuriyet - Dünya Haber Tarihi: Aralık 05, 2018 Görünüm: 54

Ukrayna yeni kilisesi için toplanacak

[Haber görseli]Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, katıldığı bir televizyon programında bağımsız Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin oluşturulması için düzenlenecek olan ilk toplantının Aralık ayı içerisinde gerçekleşeceğini söyledi.

Poroşenko toplantıda bilge bir şekilde bir başpiskopos seçebilmelerini umduklarını belirtti. Poroşenko konuşmasında kilisenin, başpiskopos seçiminde sıkıntı çıkarması halinde başkanlığın konuya müdahale edebileceğini ama bunun yaşanmasını istemediklerini belirtti.

Poroşenko seçilecek olan yeni liderin İstanbul’daki Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi’ni ziyaret edeceğini de aktardı.

Rus basını ise düzenlenecek olan toplantının bu ayın 15’inde gerçekleşeceğini iddia etti. Ukrayna lideri Poroşenko, Kasım ayı başında İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi'ne gerçekleştirdiği ziyarette, Ukrayna Kilisesi'nin Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılığına ilişkin bir anlaşmayı onaylamıştı.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız Cumhuriyet - Dünya
  İletişim
  newsGO.net
Mail: bilgi@newsgo.net
Her Gün: 9:30 - 19:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Harita İçin Tıklayınız
  newsGO.net Hakkında

NewsGO.Net'te yayınlanan haberler, Türk yazılı basınında yer alan haberlerdir. Yayıncı kuruluş ve-veya haberde yer alan kişi(ler) istediği takdirde haber silinebilir. NewsGO.Net'te yayınlanan haberlerden, haberin "çekildiği" (RSS) kuruluş sorumludur. NewsGO.Net'de yayınlanan haberlerin kaynağı ilgili haberin altında yer almaktadır.