Snapdragon 8150 yapay zeka performansında birinci oldu!

Snapdragon 8150 yapay zeka performansında birinci oldu!
: Sabah - Teknoloji Haber Tarihi: Kasım 21, 2018 Görünüm: 94

Snapdragon 8150 yapay zeka performansında birinci oldu!

Android ekosisteminde akıllı telefon üreticileri kadar işlemci üreticilerinde de kıyasıya bir rekabet vardır. MediaTek, Helio işlemcileri ile; Qualcomm, Snapdragon işlemcileri ile; Samsung, Exynos işlemcileri ile; Huawei ise Kirin işlemcileri ile daha iyi performans, daha iyi verimlilik ve daha iyi yapay zeka yetenekleri sunmayı hedefliyor.

KIRIN 980 İLK ÜÇTE YER ALMIYOR

Webtekno'nun haberine göre günümüz akıllı telefonlarında yapay zeka çok önemli bir noktada yer alıyor. Bu nedenle işlemcilerin yapay zeka performansı oldukça önemli. Huawei'nin en güçlü işlemcisi olan HiSilicon Kirin 980, çift NPU'lu yapısı ile yapay zeka konusunda oldukça iddialıydı. Ancak yapay zeka karşılaştırma testleri, Kirin 980'in ilk üçe bile giremediğini gösteriyor.

AI-benchmark.com web sitesinde yer alan karşılaştırmaya göre Qualcomm'un yeni amiral gemi işlemcisi Snapdragon 8150, aldığı 22.000+ puan ile rakiplerini adeta ezip geçiyor. İkinci sırada ise şaşırtıcı bir şekilde 19.000+ puan alan Mediatek Helio P80 yer alıyor. Kirin 980 ise aldığı 12.000+ puan ile Snapdragon 845'in bile gerisinde kalıyor.

Listedeki bir diğer tuhaf nokta da bu. OnePlus 6'nın Snapdragon 845 işlemcisi, küçük bir farkla da olsa Huawei Mate 20 Pro'da bulunan Kirin 980 işlemcisini yapay zeka performansı ile geride bırakmayı başarıyor. Huawei'nin Kirin 980'i geliştirirken direkt olarak yapay zeka yeteneklerine odaklandığını düşünürsek duruma bir açıklama getiremediğimizi söyleyebiliriz.

BUGÜN NELER OLDU

Haberin Devamı İçin Tıklayınız Sabah - Teknoloji
  İletişim
  newsGO.net
Mail: bilgi@newsgo.net
Her Gün: 9:30 - 19:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Harita İçin Tıklayınız
  newsGO.net Hakkında

NewsGO.Net'te yayınlanan haberler, Türk yazılı basınında yer alan haberlerdir. Yayıncı kuruluş ve-veya haberde yer alan kişi(ler) istediği takdirde haber silinebilir. NewsGO.Net'te yayınlanan haberlerden, haberin "çekildiği" (RSS) kuruluş sorumludur. NewsGO.Net'de yayınlanan haberlerin kaynağı ilgili haberin altında yer almaktadır.