Diyabetli çözüm bekliyor

Diyabetli çözüm bekliyor
: Cumhuriyet - Sağlık Haber Tarihi: Kasım 14, 2018 Görünüm: 114

Diyabetli çözüm bekliyor

[Haber görseli]

Ülkemizde 7 milyonun üzerinde diyabet yani şeker hastası bulunuyor. Diyabet hastaları şeker ölçüm çubukları ve insülin iğne uçları üzerinden kutu başına 5 ile 40 TL arası fiyat farkı ödüyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde, diyabet hastalarının yaşadığı sorunlara dikkat çeken Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, “Şeker ölçüm çubukları ve insülin iğne uçlarının kurumca ödenen fiyatlarının değişen serbest piyasa ekonomisi ve koşulları üzerinden tekrar revize edilerek güncellenmesi gerekmektedir” dedi.

Diyabetin kronik bir hastalık olduğunu ve hayat boyu tedavi gerektirdiğini hatırlatan Saydan, “Diyabet tüm Avrupa ülkeleri içinde en hızlı artışı Türkiye’de gösteriyor. Türkiye diyabetli insan sayısı açısından ise Rusya ve Almanya’nın ardından üçüncü. Dünya Sağlık Örgütü  Türkiye’de diyabetli sayısının 2030 yılında 6,5 milyona ulaşacağını tahmin ediyordu. Ancak bu değer 2014’te aşılmış ve ülkemizdeki diyabetli sayısı 7 milyonun üstüne çıkmıştır” dedi.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız Cumhuriyet - Sağlık
  İletişim
  newsGO.net
Mail: bilgi@newsgo.net
Her Gün: 9:30 - 19:30

  Bizi Takip Edin
Site Haritası
Harita İçin Tıklayınız
  newsGO.net Hakkında

NewsGO.Net'te yayınlanan haberler, Türk yazılı basınında yer alan haberlerdir. Yayıncı kuruluş ve-veya haberde yer alan kişi(ler) istediği takdirde haber silinebilir. NewsGO.Net'te yayınlanan haberlerden, haberin "çekildiği" (RSS) kuruluş sorumludur. NewsGO.Net'de yayınlanan haberlerin kaynağı ilgili haberin altında yer almaktadır.